Науково-практичний коментар до ст. 147 Кодексу про адміністративні правопорушення України

Науково-практичний коментар до ст. 147 Кодексу про адміністративні правопорушення України

Стаття 147. Порушення правил охорони ліній і споруд зв\’язку
Порушення правил охорони ліній і споруд зв\’язку або пошкодження кабельної, радіорелейної, повітряної лінії зв\’язку, проводового мовлення або споруд чи обладнання, які входять до їх складу, якщо воно не викликало припинення зв\’язку, – тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – у розмірі від п\’ятдесяти до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
 Коментар:
Об\’єктом правопорушень, передбачених коментованою статтею, є суспільні відносини в сфері зв\’язку та у сфері власності.
Об\’єктивна сторона цих правопорушень полягає у вчиненні таких дій: а) порушенні правил охорони ліній і споруд зв\’язку; б) пошкодженні кабельної, радіорелейної, повітряної лінії зв\’язку, проводового мовлення або споруд чи обладнання, які належать до їх складу, якщо воно не викликало припинення зв\’язку. Відповідні відносини регулюються Правилами охорони ліній електрозв\’язку, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.1996 р. № 135, які визначають порядок забезпечення охорони споруд кабельних, радіорелейних і повітряних ліній електрозв\’язку операторів телекомунікацій усіх форм власності, що експлуатуються, перебувають на стадії прийняття в експлуатацію, будуються або проектуються. Відповідно до вимог зазначеного нормативного акта, в межах охоронних зон ліній електрозв\’язку і навколо випромінюючих споруд електрозв\’язку без письмової згоди операторів телекомунікацій, а також без присутності їх представника забороняється: виконувати різного виду будівельні, монтажні, вибухові і земляні роботи, а також розрівнювати грунт за допомогою бульдозера, екскаватора, скрепера, грейдера та іншої землерийної техніки; проводити сільськогосподарські земляні роботи на глибині більш як 0,3 метра; проводити геологознімальні, розвідувальні, геодезичні та інші роботи, пов\’язані з бурінням свердловин, розробкою шурфів і взяттям проб ґрунту; саджати дерева, розташовувати польові стани (табори), утримувати худобу, складати матеріали, корми, добрива, розпалювати вогнища, влаштовувати стрільбища; облаштовувати проїзди та стоянки автотранспорту, тракторів та інших механізмів; провозити великогабаритні вантажі під проводами ліній електрозв\’язку; розміщувати причали для стоянки суден, барж та плавучих кранів, проводити вантажно-розвантажувальні, днопоглиблювальні і землечерпальні роботи, опускати якорі, проходити з випущеними якорями, ланцюгами, лотами, волоками і тралами, виділяти рибопромислові ділянки, добувати рибу або інших водяних тварин та рослин придонними знаряддями вилову, влаштовувати водопої, колоти та заготовляти лід. Гірничі роботи в зонах їх впливу на лінії і споруди електрозв\’язку повинні проводитися відповідно до вимог нормативних актів з питань охорони будівель, споруд і природних об\’єктів від шкідливого впливу гірничих розробок.
Роботи в охоронних зонах виконуються відповідно до Умов проведення робіт у межах охоронних зон кабельних і повітряних ліній електрозв\’язку згідно з додатком до Правил охорони ліній електрозв\’язку.
Забороняється виконувати будь-які роботи, що можуть порушити нормальне функціонування ліній електрозв\’язку, зокрема: проводити знесення та реконструкцію будівель, мостів, перебудову колекторів, тунелів метрополітену та залізниці, де прокладено кабелі електрозв\’язку, установлено стоянки повітряних ліній електрозв\’язку, кабельні шафи та розподільні коробки, без попереднього перенесення виконавцями робіт споруд і обладнання ліній електрозв\’язку, узгодженого з операторами телекомунікацій; засипати, ламати чи самочинно знімати на трасах ліній електрозв\’язку замірні стовпчики, попереджувальні та інші знаки, скидати на трасах підземних кабельних ліній електрозв\’язку вантажі вагою більш як 5 тонн, влаштовувати в охоронних зонах стоки кислот, розчинів солей та лугів; відчиняти двері та люки необслуговуваних наземних і підземних регенераційних (підсилювальних) пунктів, радіорелейних станцій, колодязів кабельної каналізації, кабельних шаф, розподільних коробок, а також підключатися до ліній електрозв\’язку особам, які не обслуговують ці лінії; псувати опори і арматуру повітряних ліній, обривати проводи чи накидати на них сторонні предмети, укріплювати на опорах різноманітні плакати, покажчики та ін.; проводити перепланування приміщень з порушенням вбудованих закладних пристроїв і обладнання інженерних комунікацій, пошкодженням кабелів електрозв\’язку.
Підприємства, установи, організації та громадяни, яким надані у власність, постійне або тимчасове користування земельні ділянки, по яких проходять лінії електрозв\’язку, несуть відповідальність за проведення робіт на ділянках і зобов\’язані вживати належних заходів для збереження цих ліній.
Правопорушення, передбачене ч. 1 коментованої статті, має формальний склад: для притягнення винної особи до адміністративної відповідальності достатньо самого факту порушення правил охорони ліній і споруд зв\’язку. Правопорушення, передбачене ч. 2, має матеріальний склад, і потребує настання наслідків у вигляді пошкодження кабельної, радіорелейної, повітряної лінії зв\’язку, проводового мовлення або споруд чи обладнання, які входять до їх складу, якщо воно не викликало припинення зв\’язку. Це правопорушення необхідно відмежовувати від злочину, передбаченого ст. 360 Кримінального кодексу України, який є умисним пошкодженням кабельної, радіорелейної, повітряної лінії зв\’язку, проводового мовлення або споруд чи обладнання, які входять до їх складу, якщо воно спричинило тимчасове припинення зв\’язку.
Суб\’єктивна сторона правопорушень, передбачених коментованою статтею, характеризується наявністю вини як у формі умислу, так і у формі необережності.
Суб\’єктами правопорушень можуть бути як посадові особи, так і громадяни.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code