Науково-практичний коментар до ст. 173 Цивільного процесуального кодексу України

Науково-практичний коментар до ст. 173 Цивільного процесуального кодексу України

Стаття 173. Початок розгляду справи по суті
 
1. Розгляд справи по суті розпочинається доповіддю головуючого про зміст заявлених вимог та про визнання сторонами певних обставин під час попереднього судового засідання, після чого з\’ясовується, чи підтримує позивач свої вимоги, чи визнає відповідач вимоги позивача та чи не бажають сторони укласти мирову угоду або звернутися для вирішення спору до третейського суду.
2. У разі розгляду справи за відсутності відповідача головуючий доповідає про позицію останнього щодо заявлених вимог, викладену в письмових поясненнях. При частковому визнанні позову відповідачем головуючий з\’ясовує, у якій саме частині позов визнається.
НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ КОМЕНТАР
до статті 173 Цивільного процесуального кодексу України
1. Розгляд справи по суті – це друга частина стадії судового розгляду. Її завданням є встановлення і перевірка фактичних обставин справи.
Ця частина судового розгляду розпочинається доповіддю головуючого. Зміст цієї доповіді визначено законом. У ній зазначається про зміст заявлених вимог (як правило, судді зачитують або коротко переказують позовну заяву) і про визнання сторонами певних обставин під час попереднього судового засідання. Доповідь судді має тезисний характер. Доповідач відзначає також про зміну підстав чи предмету позову, якщо такі дії мали місце, про зустрічний позов та про позов третьої особи.
Якщо відповідач не з\’явився, але подав письмові пояснення раніше, то їх зміст теж оголошується головуючим під час доповіді. Якщо такі відсутні, суд відзначає також і те, що відповідач пояснень не надав.
Метою доповіді є доведення змісту справи до учасників процесу та всіх присутніх в залі засідання осіб, що надає можливість їм стежити за розвитком процесу і цим забезпечує його виховний вплив.
2. Після доповіді головуючого з\’ясовується, чи підтримує позивач свої вимоги, чи визнає відповідач вимоги позивача та чи не бажають сторони укласти мирову угоду або звернутися для вирішення спору до третейського суду. Для з\’ясування цих обставин суд ставить сторонам відповідні запитання. Лише у разі одержання негативної відповіді на усі ці запитання, суд може розглядати справу по суті.
Відповідно до п. 24 постанови Пленуму ВС України \”Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції\” від 12.06.2009 р. N 2 головуючому також необхідно уточнити, в якому обсязі та з яких підстав підтримується позов або в якій частині визнається позов, а якщо сторони мають намір укласти мирову угоду, то на яких конкретно умовах.
Слід мати на увазі, що визнання позову відповідачем може бути повним або частковим. Головуючий з\’ясовує, в якій саме частині позов визнається, тобто які вимоги позивача відповідач вважає обґрунтованими. У разі визнання частини вимог, розгляд справи по суті проводиться в повному обсязі.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code