Науково-практичний коментар до ст. 285 Цивільного процесуального кодексу України

Науково-практичний коментар до ст. 285 Цивільного процесуального кодексу України

Стаття 285. Розгляд справи
 
1. Справи про примусову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу або про продовження строку примусової госпіталізації суд розглядає не пізніше 24 годин після відкриття провадження у справі. Особі має бути надано право особистої участі в судовому засіданні, за винятком випадків, коли за даними протитуберкульозного закладу така особа становить загрозу розповсюдження хвороби.
2. Участь у розгляді справи представника протитуберкульозного закладу, за заявою якого відкрито провадження у справі, представника особи, стосовно якої вирішується питання про примусову госпіталізацію або про продовження строку примусової госпіталізаці, є обов\’язковою.
НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ КОМЕНТАР
до статті 285 Цивільного процесуального кодексу України
1. Коментована стаття встановлює порядок розгляду справи про примусову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу або про продовження строку примусової госпіталізації.
Розгляд справи проводиться судом у складі одного судді і двох народних засідателів.
2. Справи даної категорії суд зобов\’язаний розглянути не пізніше 24 годин після відкриття провадження у справі, тобто з моменту винесення ухвали про відкриття провадження. Законодавець встановлює такий строк з метою якнайшвидшого розгляду справи та прийняття рішення, оскільки хворий на заразну форму туберкульозу становить небезпеку для оточуючих.
Проте незрозумілою є позиція стосовно можливості участі хворої особи у судовому засіданні. Коментована стаття встановлює, що особі має бути надано право особистої участі в судовому засіданні, за винятком випадків, коли за даними протитуберкульозного закладу така особа становить загрозу розповсюдження хвороби. Але ж в судовому засіданні мова йде про примусову госпіталізацію хворого на заразну форму туберкульозу, який згідно ст. 1 Закону \”Про протидію захворюванню на туберкульоз\” є джерелом інфекції для осіб, які з ним контактують. Тому як такий хворий не може становити загрозу розповсюдження хвороби залишається не зрозумілим.
3. Частина 2 коментованої статті встановлює обов\’язковість участі у розгляді справи представника протитуберкульозного закладу, за заявою якого відкрито провадження у справі, а також представника особи, стосовно якої вирішується питання про госпіталізацію.
Представником протитуберкульозного закладу може бути як керівник такого закладу, так і інша уповноважена ним особа.
Представником особи, стосовно якої вирішується питання про госпіталізацію, може бути адвокат, інша особа, яка досягла вісімнадцяти років, має цивільну процесуальну дієздатність і належно посвідчені повноваження на здійснення представництва в суді (за винятком осіб, встановлених у статті 41 ЦПК України), а також законні представники.
4. Як вже було сказано, справа про примусову госпіталізацію особи до протитуберкульозного закладу повинна бути розглянута судом у якнайменший строк. Проте закріплення обов\’язкової участі у розгляді справи представника особи, стосовно якої вирішується питання про госпіталізацію, з одного боку, та залишення без уваги випадку, коли такого представника у особи не буде або ж коли вона від нього відмовиться, з іншого, безсумнівно створить труднощі у розгляді таких справ на практиці. Тому доцільно б було покласти на певні органи (напр. на органи опіки і піклування) обов\’язок забезпечити участь адвоката або іншої особи як представника у таких випадках.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code