Науково-практичний коментар до ст. 45 Цивільного кодексу України

Науково-практичний коментар до ст. 45 Цивільного кодексу України

Стаття 45. Скасування рішення суду про визнання фізичної особи безвісно відсутньою
 
1. Якщо фізична особа, яка була визнана безвісно відсутньою, з\’явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем її перебування або суд, що постановив рішення про визнання цієї особи безвісно відсутньою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою.
 
Коментар:
 
1. Закон, закріплюючи інститут визнання особи безвісно відсутньою, передбачає, що такі відносини можуть бути тимчасовими, а відтак передбачає і можливість скасування судового рішення.
 
Рішення про визнання особи безвісно відсутньою може бути скасоване, якщо остання з\’явилася або одержані відомості про місце її перебування. Згідно ч. 1 ст. 250 ЦПК у разі одержання заяви про появу фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою, або відомостей про місцеперебування цієї особи, суд призначає справу до слухання за участю цієї особи, заявника та інших заінтересованих осіб і скасовує рішення. Суд розглядає справу за заявою особи, яка була визнана безвісно відсутньою, або іншої заінтересованої особи. Відповідне рішення може бути ухвалене судом, який прийняв рішення про визнання особи безвісно відсутньою, або судом за місцем перебування такої особи.
 
2. Скасування рішення суду про визнання особи безвісно відсутньою є підставою для припинення юридичних наслідків, які виникли у зв\’язку з безвісною відсутністю (наприклад, припиняється майнова опіка за ч. 5 ст. 44 ЦК), проте факти, що вже відбулися, вважаються дійсними і не скасовуються. За згодою учасників правовідносини, які вже припинилися, можуть бути поновлені. Так, за ч. 2 ст. 118 СК якщо особа, яка була визнана безвісно відсутньою, з\’явилася, і відповідне рішення суду скасоване, її шлюб з іншою особою може бути поновлений за їхньою заявою, за умови, що ніхто з них не перебуває у повторному шлюбі.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code