Науково-практичний коментар до ст. 104 Цивільного кодексу України

Науково-практичний коментар до ст. 104 Цивільного кодексу України

Стаття 104. Припинення юридичної особи
 
1. Юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов\’язків іншим юридичним особам – правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.
2. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
3. Порядок припинення юридичної особи в процесі відновлення її платоспроможності або банкрутства встановлюється законом.
4. Особливості припинення банку як юридичної особи встановлюються законом.
 
Коментар:
 
1. Припинення діяльності товариства відбувається шляхом передання ним всього свого майна, прав та обов\’язків іншим юридичним особам – правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) або шляхом ліквідації без правонаступництва.
 
Закон України \”Про господарські товариства\” від 19.09.91 року N 1576-XII ототожнює форми припинення товариства з правонаступництвом, як процес реорганізації товариства, а також зазначає, що процес ліквідації товариства повинен відбуватись з дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції. Відповідні норми закріплені також а Господарському кодексі України, а саме в ст. ст. 56, 59, та в Законі України \”Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців\” від 15.05.2003 року N 755-IV.
 
Реорганізація відбувається за рішенням вищого органу товариства. Реорганізація товариства, що зловживає своїм монопольним становищем на ринку, може здійснюватись також шляхом його примусового поділу в порядку, передбаченому чинним законодавством.
 
Ліквідація провадиться за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб-засновників товариства чи їх правонаступників, або за рішенням суду, у випадках встановлених законодавством.
 
2. Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру (автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців) запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи. Порядок внесення відповідного запису, перелік необхідних дій та документів, встановлюється Законом України \”Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців\” від 15.05.2003 року N 755-IV.
 
3. Порядок припинення юридичної особи в процесі відновлення її платоспроможності або банкрутства встановлюється Законом України \”Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом\” від 14 травня 1992 року N 2343-XII.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code