Науково-практичний коментар до ст. 138 Цивільного кодексу України

Науково-практичний коментар до ст. 138 Цивільного кодексу України

Стаття 138. Відповідальність вкладника командитного товариства
 
1. Якщо вкладник командитного товариства вчиняє правочин від імені та в інтересах товариства без відповідних повноважень, то в разі схвалення його дій командитним товариством він звільняється від відповідальності перед кредиторами за вчинений правочин.
Якщо схвалення командитного товариства не буде отримано, вкладник відповідає перед третіми особами за вчиненим ним правочином усім своїм майном, на яке відповідно до закону може бути звернене стягнення.
2. Вкладник командитного товариства, який не вніс передбаченого засновницьким договором (меморандумом) вкладу, несе відповідальність перед товариством у порядку, встановленому засновницьким договором (меморандумом).
 
Коментар:
 
1. Ч. 1 коментованої статті визначені наслідки відповідальності (або звільнення від неї) такого вкладника командитного товариства, який без відповідних повноважень вчинив правочин від імені товариства:
 
1) в разі схвалення командитним товариством таких дій вкладника, вкладник звільняється від відповідальності перед кредиторами за вчинений правочин;
 
2) якщо схвалення командитного товариства не буде отримано, вкладник відповідає перед третіми особами за вчинений ним правочин усім своїх майном, на яке відповідно до закону може бути звернено стягнення.
 
Перше положення коментованої статті є новелою, оскільки відповідно до Закону України \”Про господарські товариства\” від 19.09.91 року (ст. 82) передбачено що, в тому випадку, якщо вкладник командитного товариства укладає угоду від імені і в інтересах товариства без відповідних повноважень, то у разі схвалення його дій командитним товариством він разом з учасниками з повною відповідальністю відповідає за угодою перед кредиторами усім своїм майном, на яке відповідно до законодавства може бути звернено стягнення.
 
За умов, якщо схвалення не буде одержане, вкладник відповідає перед третьою особою самостійно усім своїм майном, на яке відповідно до законодавства може бути звернено стягнення.
 
Отже, маємо законодавчу колізію, яка повинна бути вирішена шляхом внесення відповідних змін у Закон України \”Про господарські товариства\”.
 
2. В ч. 2 коментованої статті закріплено, що вкладник командитного товариства, який не зробив передбачений засновницьким договором (меморандумом) внесок, несе відповідальність перед товариством у порядку, встановленому засновницьким договором (меморандумом).
 
Слід звернути увагу на те, що Кодекс не встановлює санкцій за вчинення такого правопорушення вкладником командитного товариства. В даному випадку діє принцип відшкодування збитків за порушення договірного зобов\’язання. Тому, у засновницькому договорі (меморандумі) може бути передбачена відповідальність вкладника за вчинення такого правопорушення у вигляді відшкодування збитків.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code