Науково-практичний коментар до ст. 333 Цивільного кодексу України

Науково-практичний коментар до ст. 333 Цивільного кодексу України

Стаття 333. Привласнення загальнодоступних дарів природи
 
1. Особа, яка зібрала ягоди, лікарські рослини, зловила рибу або здобула іншу річ у лісі, водоймі тощо, є їхнім власником, якщо вона діяла відповідно до закону, місцевого звичаю або загального дозволу власника відповідної земельної ділянки.
 
Коментар:
 
1. Стаття 333 встановлює новий спосіб виникнення права власності, який не був закріплений у ЦК 1963 р.
2. Коментована стаття надає можливість особі набути право власності на ягоди, лікарські рослини, гриби, квіти, які вона зібрала, на рибу, яку зловила, а також на іншу річ, яку вона здобула в лісі, водоймі тощо (наприклад, тварину, глину, пісок та інші загальнопоширені корисні копалини). Набуття права власності допускається лише в тих випадках, коли збір або добування відповідних об\’єктів було дозволено, перш за все, законом (у даному випадку мається на увазі земельне, водне, лісове законодавство). Так, відповідно до ст. 95 ЗК, одним із прав землекористувачів є право використовувати наявні на земельній ділянці загальнопоширені корисні копалини, торф, лісові угіддя, водні об\’єкти, а також інші корисні властивості землі. Лісовий кодекс дозволяє громадянам у порядку загального використання лісових ресурсів безкоштовно збирати для власного споживання дикорослі трав\’яні рослини, квіти, ягоди, горіхи, інші плоди, гриби, крім випадків, передбачених законодавством.
Набуття права власності допускається також і в тих випадках, коли збір або добування відповідних об\’єктів було дозволено місцевим звичаєм. Під місцевим звичаєм слід розуміти не передбачене законодавством, усталене й широко застосоване в певній місцевості правило поведінки. За нормами даної статті право власності також виникає за дозволом власника відповідної земельної ділянки. Дозвіл власника земельної ділянки є загальним, якщо він даний невизначеному колу осіб.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code