Науково-практичний коментар до ст. 342 Цивільного кодексу України

Науково-практичний коментар до ст. 342 Цивільного кодексу України

Стаття 342. Відшкодування витрат на утримання бездоглядної домашньої тварини та виплата винагороди
 
1. У разі повернення бездоглядної домашньої тварини власникові особа, яка затримала тварину, та особа, якій вона була передана на утримання та в користування, мають право на відшкодування витрат, пов\’язаних з утриманням тварини, з вирахуванням вигод, здобутих від користування нею.
2. Особа, яка затримала бездоглядну домашню тварину, має право на винагороду відповідно до статті 339 цього Кодексу.
 
Коментар:
 
1. Коментована стаття є спеціальною по відношенню до ст. 339 ЦК \”Право особи, яка знайшла загублену річ, на винагороду та відшкодування витрат, пов\’язаних із знахідкою\”.
Повернення бездоглядної домашньої тварини власникові може супроводжуватися певними розрахунками між ним та особою, яка затримала тварину, а також особою, якій вона була передана на утримання і в користування.
Стаття визначає, що право на відшкодування витрат, пов\’язаних з утриманням тварини (це можуть бути кошти, що витрачені на годівлю), має як особа, яка затримала тварину, так і особа, якій тварина була передана на утримання та в користування. Витрати підлягають відшкодуванню не в повному обсязі, а з вирахуванням вигод, здобутих від користування бездоглядною домашньою твариною (наприклад, підлягатиме вирахуванню сума коштів, отримана від продажу молока, яке приносила велика рогата худоба).
Власнику має бути повернута не лише бездоглядна тварина, а й приплід, отриманий за час перебування тварини в особи, якій вона була передана на утримання і в користування, або в особи, яка затримала бездоглядну домашню тварину, оскільки за встановленим ЦК загальним правилом плоди належать власникові речі, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 189 ЦК).
2. Частина 2 статті передбачає, що особа, яка затримала бездоглядну домашню тварину, має право на одержання винагороди від власника. Частина 2 містить відсилку до ст. 339 ЦК, що робить регулювання в обох випадках ідентичним.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code