Науково-практичний коментар до ст. 394 Цивільного кодексу України

Науково-практичний коментар до ст. 394 Цивільного кодексу України

Стаття 394. Відшкодування шкоди, завданої власникові земельної ділянки, житлового будинку, інших будівель у зв\’язку із зниженням їх цінності
 
1. Власник земельної ділянки, житлового будинку, інших будівель має право на компенсацію у зв\’язку із зниженням цінності цих об\’єктів у результаті діяльності, що призвела до зниження рівня екологічної, шумової захищеності території, погіршення природних властивостей землі.
 
Коментар:
 
Позивачем даного позову може бути власник (або титульний володілець) земельної ділянки, житлового будинку та інших будівель, якому заподіяно шкоду, що призвела до зниження цінності цих об\’єктів. Відповідачем – уповноважений державний орган або інша особа, які здійснювали на території власника або прилеглій до неї території діяльність, що призвела до зниження цінності будинку, іншої будівлі чи земельної ділянки.
При цьому обов\’язковим наслідком такої діяльності відповідача є зниження рівня екологічної, шумової захищеності території та/або погіршення природних властивостей землі. Якщо дії відповідача призвели до інших наслідків, то власник має право захистити порушені права за допомогою інших засобів захисту.
Що до характеру дій відповідача, то вони не обов\’язково мають носити протизаконний характер.
Розмір збитків, що підлягає відшкодуванню, визначається відповідно до положень глави 82 ЦК України та Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою КМУ від 19 квітня 1993 р. N 284. Відповідно до зазначеного Порядку, розмір збитків визначається комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного підпорядкування) Рад. У разі, коли збитки заподіяні погіршенням якості земель або приведенням їх у непридатність для використання за цільовим призначенням, до складу комісій включаються також представники санітарно-епідеміологічних і природоохоронних органів. За результатами роботи цих комісій складається відповідний акт, що затверджується органами, які створили ці комісії.
Що до розміру відшкодування збитків, то Порядок визначає обов\’язок відшкодування не лише збитків у повному обсязі, а й відшкодування неодержаних доходів у строк не пізніше одного місяця після затвердження актів комісій. При цьому розмір збитків визначається в повному обсязі відповідно до реальної вартості майна на момент заподіяння збитків, проведених витрат на поліпшення якості земель (з урахуванням ринкової або відновної вартості).

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code