Науково-практичний коментар до ст. 702 Цивільного кодексу України

Науково-практичний коментар до ст. 702 Цивільного кодексу України

Стаття 702. Продаж товару за зразками
 
1. Сторони можуть укласти договір купівлі-продажу товару на підставі ознайомлення покупця із зразком товару (за описом, каталогом тощо).
2. Договір купівлі-продажу товару за зразком є виконаним з моменту доставки товару у місце, встановлене договором, а якщо місце передання товару не встановлене договором, – з моменту доставки товару за місцем проживання фізичної особи-покупця або місцезнаходженням юридичної особи-покупця, якщо інше не встановлено договором або законом.
3. Покупець до передання товару має право відмовитися від договору за умови відшкодування продавцеві витрат, пов\’язаних із вчиненням дій щодо виконання договору.
Коментар:
Однією з форм договору роздрібної купівлі-продажу є продажу товарів за зразками. Зразком слід розуміти товар, виставлений у торговому, демонстраційному залі для ознайомлення покупців і продажу їм товарів того ж роду. З цією самою метою використовується опис товару, його зображення в каталогах.
Згідно з Рекомендаціями щодо організації продажу товарів за зразками існують дві основні форми такого продажу: 1) з відпуском товарів у торговельному (демонстраційному) залі магазину; б) з доставкою відібраних товарів додому покупцеві безпосередньо зі складів оптових чи роздрібних торговельних підприємств (організацій) або від підприємств-виробників.
Так, за зразками з торговельного (демонстраційного) залу магазину проводиться продаж тканин, канцелярських виробів, культтоварів, іграшок, металевої та шкіряної галантереї, виробів з пластмаси, панчішно-шкарпеткових виробів, парфумерно-косметичних та інших товарів. Тоді як за зразками з доставкою додому покупцям проводиться продаж меблів, холодильників, швейних і пральних машин, піаніно, предметів сантехніки, мотоциклів, моторолерів, велосипедів усіх видів, металевих і пластмасових човнів, двигунів для човнів, дитячих колясок та інших великогабаритних товарів.
Договір з умовою доставки оформлюється трьома документами: касовим і товарним чеками, а також квитанцією (іншим документом встановленої форми) на доставку (зборку, установку, пуск, якщо товар потребує спеціальної зборки, установки, підключення). Укладеним договір роздрібної купівлі-продажу вважається з моменту видачі покупцеві вказаних документів.
Моментом виконання договору роздрібної купівлі-продажу товарів за зразками є момент доставки товару в місце, встановлене договором, а в тому випадку коли таке місце в договорі не зазначене, – з моменту доставки товару за місцем проживання фізичної особи – покупця або за місцезнаходженням юридичної особи – покупця. Місце доставки визначається в квитанції чи іншому документі встановленої форми. Інший момент виконання договору може бути встановлений законом або договором.
Доставляється товар не пізніше 5 днів з моменту оформлення й оплати покупки. Якщо доставку не здійснено через відсутність покупця вдома в обумовлений час, повторна доставка здійснюється протягом 5 днів після додаткової оплати покупцем вартості доставки.
Якщо договір купівлі-продажу за зразками передбачає зборку, установку чи підключення товару, придбаного покупцем, моментом виконання такого договору є час виконання ним відповідних ДІЙ.
Норми коментованої статті надають покупцеві право в односторонньому порядку відмовитися від виконання договору. Одностороння відмова допускається за наявності двох умов: якщо вона відбулася до передачі товару і якщо покупець відшкодував продавцеві витрати, пов\’язані з виконанням договору.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code