Науково-практичний коментар до ст. 753 Цивільного кодексу України

Науково-практичний коментар до ст. 753 Цивільного кодексу України

Стаття 753. Заміна майна, яке було передане набувачеві за договором довічного утримання (догляду)
 
1. Набувач та відчужувач можуть домовитися про заміну речі, яка була передана за договором довічного утримання (догляду), на іншу річ.
У цьому разі обсяг обов\’язків набувача може бути за домовленістю сторін змінений або залишений незмінним.
Коментар:
Набувач та відчужувач можуть домовитися про заміну речі, яка є предметом договору довічного утримання (догляду), на іншу річ. Така домовленість повинна бути оформлена зміною умов договору, що мають бути вчинені у тій же формі, що і сам договір. Момент виникнення права власності на новий предмет договору визначається згідно ст. 334 ЦК.
За договором довічного утримання набувач майна зобов\’язується забезпечувати відчужувача утриманням та (або) доглядом довічно. Розмір такого забезпечення залежить від вартості майна, яке передається від відчужувача до набувача. Тому заміна речі, яка була передана за договором довічного утримання (догляду), на іншу річ може бути підставою для зміни обсягу обов\’язків набувача. Така зміна можлива за домовленістю сторін. При цьому необхідно внести відповідні зміни до договору довічного утримання (догляду).
 
Крім цього, можна додати наступне.
 
Стаття 753 ЦК розглядає можливість заміни майна за договором довічного утримання. Зокрема, вона може здійснюватися за взаємною згодою сторін шляхом внесення змін та доповнень до договору довічного утримання, що мають бути вчинені у тій же формі, що і сам договір. Чинний ЦК не вказує на підстави для заміни речі, що може призводити до зловживань набувачами або відчужувачами у сфері застосування цієї дії декілька разів. При цьому законодавець не визначає також видів речей, які можуть бути замінені за договором довічного утримання. З наведеного можна припустити, що заміні можуть підлягати будь-які речі, які охоплюються поняттям предмета договору довічного утримання.
Наслідками заміни речі за договором довічного утримання можуть бути залишення обов\’язків набувача у незмінному обсязі або відповідна їх зміна, що залежить від вартості заміненої речі. Якщо вартість заміненої речі менша за вартість попередньої речі, то обсяг обов\’язків набувача може бути відповідно зменшений. А якщо вартість заміненої речі більша за вартість попередньої речі, то обсяг обов\’язків може бути збільшений. У разі заміни речі на іншу річ еквівалентної вартості, обсяг обов\’язків набувача залишається незмінним. При цьому у випадку зміни обсягу обов\’язків набувача з підстав заміни речі, до договору довічного утримання мають бути внесені відповідні зміни у тій самій формі, що і договір довічного утримання. Крім того, у разі заміни нерухомого майна за договором довічного утримання нотаріусом мають бути внесені відповідні зміни про це до Єдиного реєстру заборон відчуження об\’єктів нерухомого майна, а також надані відомості для здійснення державної реєстрації.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code