Науково-практичний коментар до ст. 1018 Цивільного кодексу України

Науково-практичний коментар до ст. 1018 Цивільного кодексу України

Стаття 1018. Право власності комітента
 
1. Майно, придбане комісіонером за рахунок комітента, є власністю комітента.
Коментар:
1. Незважаючи на цілком самостійний зобов\’язально-правовий статус комісіонера в договорі, укладеному з третьою особою (див. пункт другий коментарю до ст. 1016 ЦК), закон передбачає, що усе майно, придбане комісіонером за рахунок комітента, є власністю комітента. Ця норма є винятком із загального правила про момент виникнення права власності у набувача майна за договором (ч. 1 ст. 334 ЦК), яка пов\’язує виникнення права власності у набувача за договором з моменту передання майна.
Таким чином, комітент відповідно до положень ст. 334 ЦК набуває право власності на майно ще до моменту його фактичного отримання від комісіонера, а з моменту переходу такого майна до комісіонера, тобто з моменту: а) фактичного вручення майна комісіонерові третьою особою або здачі його третьою особою для перевезення, пересилання спеціалізованій організації чи передання товарно-розпорядчого документа на це майно; б) нотаріального посвідчення та (або) державної реєстрації договору.
Відповідно, з цього моменту комітент набуває усіх прав та обов\’язків, як власник, зокрема, право власності на продукцію, плоди та доходи, одержані від речі (ст. 189 ЦК); можливість захищати порушене право власності, в тому числі шляхом пред\’явлення віндикаційного позову (ст. 387 ЦК); нести тягар утримання майна (ст. 322 ЦК) тощо.
2. Разом з тим якщо предметом договору, укладеного комісіонером, є придбання в інтересах комітента нерухомого майна, право власності на таке майно у комітента виникає з моменту його державної реєстрації у державних органах (ч. 1 ст. 182, абзац третій ч. 2 ст. 331 ЦК, ст. 4 Закону \”Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень\”). Оскільки особливостей щодо моменту виникнення права власності на нерухоме майно при придбанні його комісіонером не встановлено, мають застосовуватись вищезазначені норми, які імперативно прив\’язують момент виникнення права власності на нерухоме майно з його державною реєстрацією.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code