Науково-практичний коментар до ст. 308 Кримінального кодексу України

Науково-практичний коментар до ст. 308 Кримінального кодексу України

Стаття 308. Викрадення, привласнення, вимагання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів чи заволодіння ними шляхом шахрайства або зловживання службовим становищем

1. Викрадення, привласнення, вимагання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів чи заволодіння ними шляхом шахрайства,-

караються позбавленням волі на строк від трьох до шести років.

2. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або із застосуванням насильства, що не є небезпечним для життя чи здоров\’я потерпілого, або з погрозою застосування такого насильства, або особою, яка раніше вчинила один із злочинів, передбачених статтями 306, 307, 310, 311, 312, 314, 317 цього Кодексу, або у великих розмірах, а також заволодіння наркотичними засобами, психотропними речовинами або їх аналогами шляхом зловживання службової особи своїм службовим становищем,-

караються позбавленням волі на строк від п\’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

3. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, якщо вони вчинені в особливо великих розмірах. або організованою групою, розбій з метою викрадення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, а також вимагання цих засобів чи речовин, поєднане з насильством, небезпечним для життя і здоров\’я,-

караються позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з конфіскацією майна.

1. Основним безпосереднім об\’єктом злочину є встановлений з Метою захисту здоров\’я населення порядок обігу наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів. Додатковим факультативним об\’єктом можуть виступати життя і здоров\’я особи, власність.

2. Предметом злочину є наркотичні засоби, психотропні речовини або їх аналоги. Про їх поняття див. коментар до ст. 305.

3. Об\’єктивна сторона злочину передбачає протиправне вилучення наркотиків, психотропних речовин або їх аналогів як з власності держави чи колективних або інших підприємств, установ і організацій, так і з приватного володіння окремих громадян. При цьому не має значення, правомірно чи незаконно володіла особа зазначеними засобами або речовинами.

Способами такого вилучення є 1) викрадення (крадіжка, грабіж); 2) привласнення; 3) вимагання; 4) заволодіння вказаними засобами і речовинами шляхом шахрайства (ч. 1 ст. 308); 5) заволодіння ними шляхом зловживання службової особи своїм службовим становищем (ч. 2 ст. 308); 6) розбій (ч. З ст. 308). Про їх поняття див і відповідно, коментар, викладений у Загальних положеннях до розділу VI Особливої частини КК, ст. ст. 185, 186, 191, 189, 190, 187 та коментар до них. Відповідно до ст. 308, розтрата зазначених у ній засобів і речовин не утворює складу цього злочину.

При заволодінні наркотичними засобами, психотропними речовинами або їх аналогами наслідки у вигляді матеріальної шкоди (па відміну від аналогічних злочинів проти власності), як правило, не настають чи є незначними і тому не визначають суспільної небезпечності посягання. Відтак, для викрадення наркотичних засобів (психотропних речовин) не є обов\’язковою ознака безоплатності їх вилучення. Грошова чи інша компенсація вартості цих предметів не змінює соціальної суті даного злочину. Протиправні дії винного, який хоча й сплатив вартість наркотиків чи психотропних речовин і тому не заподіяв шкоди власності, однак охоплюються ст. 308.

Якщо протиправне заволодіння зазначеними засобами чи речовинами вчиняється для їх подальшого збуту, дії винного слід додатково кваліфікувати і як готування до злочину, передбаченого ст. 307. Наступні за таким заволодінням наркотиків або психотропних речовин дії – зберігання, перевезення, пересилання з метою збуту чи без такої, а так само збут викрадених наркотичних засобів або психотропних речовин, слід кваліфікувати за сукупністю злочинів – за ст. ст. 308 і 307 або 309. У випадках, коли мало місце, наприклад, викрадення з метою збуту, але збут не відбувся з причин, не залежних від волі винного, дії останнього слід кваліфікувати за ст. 308 і за ст. ст. 14 або 15, 307.

Виготовлення з викрадених наркотиковмісних рослин (наркотичних засобів) нового виду наркотику (з конопель – гашишу, з макової соломи – опію тощо) квйліфікується за сукупністю злочинів, передбачених ст. ст. 308 і 307 або 309.

Умисне незаконне вилучення наркотиковмісних рослин чи їх частин (коробочок і стебел маку, стебел конопель тощо) з охоронюваних полів сільськогосподарських підприємств або із земельних ділянок громадян до закінчення збирання врожаю утворює склад злочину, передбаченого ст. 308. Збирання залишків наркотиковмісних рослин, коли урожай зібрано й охорону з поля знято, слід ви знавати незаконним придбанням наркотичних засобів і залежно від мети вчиненого діяння кваліфікувати його за ст. ст. 307 або 309. Так само треба кваліфікувати збирання післяжнивних залишків цих рослин з городів громадян, а також збирання самосійного маку чи дикоростучих конопель.

Заволодіння наркотичними засобами, психотропними речовинами або їх аналогами шляхом крадіжки, грабежу чи шахрайства вважається закінченим злочином з моменту заволодіння цими предметами і реальної можливості хоча би первісно розпорядитися ними (сховати, передати іншій особі тощо); шляхом привласнення чи зловживання службовим становищем – з моменту утримання цих засобів чи речовин і обернення їх таким чином на свою користь або користь інших осіб. Вимагання таких засобів або речовин вважається закінченим з моменту пред\’явлення потерпілому вимоги, поєднаної із відповідною погрозою, зазначеною у ст. 189, а заволодіння ними шляхом розбою – з моменту нападу, поєднаного із застосуванням або погрозою застосування насильства, небезпечного для життя чи здоров\’я особи, на яку було вчинено напад. У цьому разі дії винного повністю охоплюються ч. З ст. 308 і додаткової кваліфікації за ст. 187 не потребують.

4. Суб\’єктом злочину, вчиненого шляхом крадіжки, грабежу, розбою та вимагання, може бути осудна особа, яка досягла 14-річного віку, а вчиненого шляхом зловживання службової особи своїм службовим становищем – службова особа. Суб\’єктом цього злочину, вчиненого в інший спосіб, є осудна особа, яка досягла 16-річного віку.

5. Суб\’єктивна сторона злочину характеризується прямим умислом. При вчиненні його шляхом розбою обов\’язковою ознакою суб\’єктивної сторони є мета – викрадення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів.

6. Кваліфікуючими ознаками злочину є вчинення його: 1) повторно; 2) за попередньою змовою групою осіб; 3) із застосуванням насильства, що не є небезпечним для життя чи здоров\’я потерпілого або з погрозою застосування такого насильства; 4) особою, яка раніше вчинила один із злочинів, передбачених ст. ст. 306, 307, 310. 311, 312, 314, 317; 5) у великих розмірах (ч. 2 ст. 308); а особливо кваліфікуючими – вчинення його: 1) в особливо великих розмірах; 2) організованою групою.

Кваліфікованим видом цього злочину, якщо він вчинюється шляхом вимагання, є вимагання, поєднане з насильством, небезпечним для життя і здоров\’я.

Про поняття повторності див. ст. 32 і коментар до неї, про поняття групи осіб з попередньою змовою та організованої групи – ст. 28 і коментар до неї, про поняття насильства, що не е небезпечним для життя чи здоров\’я потерпілого – коментар до ст. 186, про поняття службової особи – ст. 364 і коментар, викладений у Загальних положеннях до розділу XVII Особливої частини КК, про поняття насильства, небезпечного для життя чи здоров\’я потерпілого,- коментар до ст. 187, про поняття великого та особливо великого розмірів – примітку до ст. 305.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code