Науково-практичний коментар до ст. 313 Кримінального кодексу України

Науково-практичний коментар до ст. 313 Кримінального кодексу України

Стаття 313. Викрадення, привласнення, вимагання обладнання, призначеного для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, чи заволодіння ним шляхом шахрайства або зловживання службовим становищем та інші незаконні дії з таким обладнанням

1. Викрадення, привласнення, вимагання обладнання, призначеного для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, чи заволодіння ним шляхом шахрайства, а також незаконне виготовлення, придбання, зберігання, передача чи продаж іншим особам такого обладнання,-

караються штрафом від п\’ятдесяти до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років.

2. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або особою, яка раніше вчинила один із злочинів, передбачених статтями 306, 312, 314, 315, 317, 318 цього Кодексу, в також заволодіння обладнанням, призначеним для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем,-

караються позбавленням волі на строк від двох до шести років.

3. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, якщо вони вчинені організованою групою або з метою виготовлення особливо небезпечних наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, розбій з методо викрадення обладнання, призначеного для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, а також його вимагання, поєднане з насильством, небезпечним для життя і здоров\’я,-

караються позбавленням волі на строк від п\’яти до дванадцяти років з конфіскацією майна.

1. Основним безпосереднім об\’єктом злочину є встановлений з Метою захисту здоров\’я населення порядок обігу обладнання, призначеного для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів. Додатковим факультативним об\’єктом можуть виступати життя і здоров\’я особи, власність.

2. Предметом злочину є обладнання, призначене для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів.

Під обладнанням слід розуміти апарати, пристрої, прилади, призначені для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів (наприклад, конденсаційна труба, випарювач, генератор пари, прес, необхідні для виготовлення гашишу), або окремі вузли, деталі відповідного агрегату (наприклад, насос для відсмоктування фільтра при перегонці опію). Використані для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів побутові предмети (кухонний посуд, млинок для кави, м\’ясорубка тощо) обладнанням, призначеним для вказаної мети, за змістом закону не визнаються.

3. Ознаки, що характеризують об\’єктивну сторону цього злочину, а також його кваліфікуючі та особливо кваліфікуючі ознаки аналогічні відповідним ознакам злочину, передбаченого ст. 308, за деякими винятками.

Так, об\’єктивна сторона злочину, передбаченого ст. 313, на відміну від об\’єктивної сторони злочину, передбаченого ст. 308, може бути виражена у таких додаткових формах, як: 1) незаконне виготовлення; 2) придбання; 3) зберігання; 4) передача; 5) продаж іншим особам зазначеного обладнання.

Ст. 313 передбачає відповідальність за умисне протиправне вилучення певним способом із підприємств, установ чи організацій\’ незалежно від форми власності, а також із правомірного чи незаконного володіння громадян обладнання, призначеного для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, самим винним чи іншими особами.

Передача чи продаж зазначеного обладнання утворюють його збут. Заволодіння обладнанням для виробництва (а не для виготовлення) зазначених засобів або речовин не тягне за собою відповідальності за ст. 313. Детальніше про наведені, а також про інші ознаки об\’єктивної сторони цього злочину дивкоментар до розділу VI Особливої частини КК і до ст. ст. 305, 307, 308, 309.

Якщо винний, наприклад, викрав, привласнив або іншим чином заволодів зазначеним обладнанням без мети виготовлення наркотичних засобів або психотропних речовин чи їх аналогів, його дії слід кваліфікувати за статтею Особливої частини КК, яка передбачає відповідальність за відповідний злочин проти власності.

Що стосується кваліфікуючих і особливо кваліфікуючих ознак злочину, передбаченого ст. 313, то вони дещо відрізняються від кваліфікуючих і особливо кваліфікуючих ознак злочину, передбаченого ст. 308.

Так: 1) ними не є вчинення злочину: а) із застосуванням насильства, що не є небезпечним для життя чи здоров\’я потерпілого або з погрозою застосування такого насильства (отже, таке насильство або погроза охоплюються ч. 1 ст. 313); б) у великих та особливо великих розмірах; 2) спеціальний рецидив як кваліфікуюча ознака злочину, передбаченого ст. 313, у даному разі означає, що обтяжуючу відповідальність винного ознакою є вчинення ним раніше одного із злочинів, передбачених ст. ст. 306, 312, 314, 315, 317, 318; 3) ще однією особливо кваліфікуючою ознакою розглядуваного злочину (ч. З ст. 313), яка відсутня у ч. З ст. 308, є вчинення його з метою виготовлення особливо небезпечних наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів. Про поняття особливо небезпечних наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів див. коментар до ст. 305.

4. Суб\’єктом злочину, вчиненого шляхом крадіжки, грабежу, розбою та вимагання, може бути осудна особа, яка досягла 14-річного віку, а вчиненого шляхом зловживання службової особи своїм службовим становищем – службова особа. Суб\’єктом цього злочину, вчиненого в інший спосіб, є осудна особа, яка досягла 16-річного віку.

5. Суб\’єктивна сторона злочину характеризується прямим умислом. При вчиненні його шляхом розбою обов\’язковою ознакою суб\’єктивної сторони є мета – викрадення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code