Науково-практичний коментар до ст. 145 Кримінального процесуального кодексу України

Науково-практичний коментар до ст. 145 Кримінального процесуального кодексу України

Стаття 145. Клопотання про накладення грошового стягнення
 
1. У клопотанні про накладення грошового стягнення на особу під час досудового розслідування зазначаються:
1) найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер;
2) процесуальний статус особи, про накладення грошового стягнення на яку заявлено клопотання, її прізвище, ім\’я, по батькові та місце проживання;
3) обов\’язок, який покладено на особу цим Кодексом чи ухвалою слідчого судді;
4) обставини, за яких особа не виконала обов\’язок;
5) відомості, які підтверджують невиконання особою обов\’язку;
6) прізвище, ім\’я, по батькові та посада слідчого, прокурора;
7) дата та місце складення клопотання.
До клопотання додаються копії матеріалів, якими слідчий, прокурор обґрунтовує свої доводи.
 
Коментар:
1. З клопотанням про накладення грошового стягнення на особу під час досудового розслідування вправі звернутися слідчий, котрий здійснює досудове розслідування, чи прокурор, котрий здійснює нагляд під час його проведення у формі процесуального керівництва, за наявності встановлених цим КПК підстав.
Клопотання слідчого чи прокурора складається з трьох частин: вступної, мотивувальної та заключної. У вступній частині зазначаються назва суду, якому направляється клопотання; назва клопотання; найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер; процесуальний статус особи, про накладення грошового стягнення на яку заявляється клопотання, її прізвище, ім\’я, по батькові та місце проживання.
У мотивувальній частині вказується: 1) обов\’язок, який покладено на особу цим КПК із зазначенням відповідних статей, чи ухвалою слідчого судді із наведенням її реквізитів та суті (коли, яким слідчим суддею її постановлено, номер та дата ухвали, який обов\’язок покладено на особу, його строки тощо); 2) обставини, за яких особа не виконала обов\’язок (наприклад, не з\’явилася за викликом після одержання відповідного повідомлення, порушила вимоги особистої поруки, залишила місце проживання тощо); 3) відомості, які підтверджують невиконання особою покладеного на неї обов\’язку (наприклад, показання осіб, котрі бачили особу у заборонених для відвідування нею місцях при особистому зобов\’язанні; документи, котрі підтверджують її перебування в іншому населеному пункті (проїзні документи, рахунки за проживання у готелі); протокол слідчого про ухилення її від явки за викликом тощо). Закінчується мотивувальна частина вказівкою на відповідні норми цього КПК статті 144 та 145 КПК та статтю, котра передбачає відповідний розмір стягнення (наприклад ч. 1 ст. 139 КПК).
Заключна частина повинна містити саме прохання: накласти на відповідну особу із зазначенням її процесуального статусу, прізвища, імені, по батькові та місця проживання; грошове стягнення у відповідному розмірі; прізвище, ім\’я, по батькові та посада слідчого чи прокурора, котрі з ним звернулися; їхній підпис, скріплений відповідною печаткою; дата та місце складення клопотання. До клопотання додаються матеріали, котрі містять відомості, що підтверджують покладення на відповідну особу конкретних обов\’язків, та їх невиконання. Наприклад, це можуть бути вже згадані копія ухвали слідчого судді про накладення відповідного обов\’язку (про особисту поруку, нагляд батьків), копія повістки про виклик із повідомленням про вручення, показання осіб, котрі бачили відповідну особу у заборонених для відвідування нею місцях при особистому зобов\’язанні, документи, котрі підтверджують її перебування в іншому населеному пункті (проїзні документи, рахунки за проживання у готелі) тощо.
Ураховуючи положення коментованої статті та норми, котрі регламентують порядок судового розгляду, вважаємо, що за необхідності накладення грошового стягнення під час судового розгляду відповідне клопотання прокурора не вимагає письмового оформлення, а заявляється усно і заноситься до журналу судового засідання (ст. 108 КПК України).

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code