Науково-практичний коментар до ст. 199 Кримінального процесуального кодексу України

Науково-практичний коментар до ст. 199 Кримінального процесуального кодексу України

Стаття 199. Порядок продовження строку тримання під вартою
1. Клопотання про продовження строку тримання під вартою мас право подати прокурор, слідчий за погодженням з прокурором не пізніше ніж за п\’ять днів до закінчення дії попередньої ухвали про тримання під вартою.
2. Клопотання про продовження строку тримання під вартою подасться до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування.
3. Клопотання про продовження строку тримання під вартою, крім відомостей, зазначених у статті 184 цього Кодексу, повинно містити:
1) виклад обставин, які свідчать про те, що заявлений ризик не зменшився або з\’явилися нові ризики, які виправдовують тримання особи під вартою;
2) виклад обставин, які перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення дії попередньої ухвали про тримання під вартою.
4. Слідчий суддя зобов\’язаний розглянути клопотання про продовження строку тримання під вартою до закінчення строку дії попередньої ухвали згідно з правилами, передбаченими для розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу.
5. Слідчий суддя зобов\’язаний відмовити у продовженні строку тримання під вартою, якщо прокурор, слідчий не доведе, що обставини, зазначені у частині третій цієї статті, виправдовують подальше тримання підозрюваного, обвинуваченого під вартою.
 
Коментар:
1. Відповідно до коментованої статті мотивоване клопотання прокурора, слідчого, погоджене із прокурором, направляється до місцевого суду не пізніше ніж за 5 днів до закінчення строку тримання під вартою. Тобто розгляд клопотань про продовження строків тримання під вартою (у тому числі й до 12 місяців) у будь-якому випадку віднесено до компетенції слідчого судді місцевого суду, у межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування.
2. Слідчий суддя розглядає подання у судовому засіданні, при необхідності опитує підозрюваного, обвинуваченого, заслуховує думку прокурора, захисника, якщо він з\’явився в засідання.
При розгляді клопотання про продовження строку тримання під вартою слідчий суддя досліджує подані йому матеріали на предмет законності й обгрунтованості застосування даного запобіжного заходу. Крім того, необхідно з\’ясувати конкретні причини тривалого строку досудового розслідування і тримання особи під вартою, чи не допущено безпідставного тривалого розслідування, інші обставини, що вплинули на невиправдано тривале тримання особи під вартою, чи не з\’явилися до моменту розгляду подання причини, що дозволяють скасувати тримання під вартою та обрати інший передбачений законом запобіжний захід, тощо.
3. Клопотання про продовження строків тримання під вартою повинно обов\’язково містити виклад обставин, які свідчать про те, що заявлений ризик не зменшився або з\’явилися нові ризики, які виправдовують тримання особи під вартою, а також, які перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення дії попередньої ухвали про тримання під вартою. Як такі обставини можуть розглядатися необхідність проведення довготривалих експертних досліджень, встановлення значної кількості кримінальних правопорушень, вчинених підозрюваним, дослідження значної кількості доказової інформації.
Розглянувши названі обставини, слідчий суддя постановляє ухвалу про продовження строку тримання під вартою або відмовляє в його продовженні.
4. Обов\’язковою умовою є розгляд клопотання до закінчення строку дії попередньої ухвали, тобто протягом мінімум п\’яти днів та залежно від того, наскільки завчасно буде подано клопотання прокурора, слідчого за погодженням з прокурором до суду.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 309 КПК ухвала слідчого судді про продовження строку тримання під вартою підлягає оскарженню тільки в апеляційному порядку (ст. 310 КПК).
Про продовження строку тримання підозрюваного, обвинуваченого під вартою негайно у письмовій формі повідомляється адміністрація місця попереднього ув\’язнення.
5. У випадках недоведення прокурором, слідчим, що обставини, які свідчать про те, що заявлений ризик не зменшився або з\’явилися нові ризики, які виправдовують тримання особи під вартою, а також які перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення дії попередньої ухвали про тримання під вартою, виправдовують подальше тримання підозрюваного, обвинуваченого під вартою, слідчий суддя зобов\’язаний відмовити у продовженні строку тримання під вартою.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code