Науково-практичний коментар до ст. 299 Кримінального процесуального кодексу України

Науково-практичний коментар до ст. 299 Кримінального процесуального кодексу України

Стаття 299. Запобіжні заходи під час досудового розслідування кримінальних проступків
 
1. Під час досудового розслідування кримінальних проступків не допускається застосування запобіжних заходів у вигляді домашнього арешту, застави або тримання під вартою.
 
Коментар:
1. Домашній арешт, застава, тримання під вартою є найбільш суворими заходами в системі запобіжних заходів, визначеній ст. 176 КПК. Тому застосування їх під час досудового розслідування кримінальних проступків було би непропорційним кримінальному правопорушенню, повідомлення про підозру у вчиненні якого вручено особі.
Дана стаття узгоджується із п. 3 розд. 2 Рекомендації № 6 R (87) Комітету міністрів Ради Європи державам-членам від 17 вересня 1987 р. \”Щодо спрощення кримінального правосуддю) про те, що не слід під час спрощеного провадження застосовувати фізичні заходи примусу, особливо взяття під варту.
Зазначені у цій статті запобіжні заходи не можуть бути застосовані до особи, підозрюваної у вчиненні кримінального проступку, і у тому разі, коли вона порушила раніше обраний запобіжний захід.
Про підстави і процесуальний порядок застосування запобіжних заходів див. § 1 гл. 18 КПК.
Через те, що за вчинення кримінальних проступків не передбачається застосування покарання у виді позбавлення волі, під час досудового розслідування кримінальних проступків не може бути застосоване затримання уповноваженою службовою особою (ст. 208 КПК).
Кримінальним процесуальним законом дозволено законне затримання будь-якою особою, яка не є уповноваженою службовою особою, іншої особи за вчинення кримінального проступку. Кожен, хто здійснив законне затримання, зобов\’язаний негайно повідомити уповноважену службову особу про затримання та місцезнаходження затриманого (ч. 3 ст. 207 КПК). З\’ясувавши, що затриманою особою вчинено кримінальний проступок, уповноважена службова особа не має права доставляти особу до органу досудового розслідування в порядку ст. 210 КПК, а зобов\’язана звільнити затриманого.
Застосування до підозрюваного під час дізнання запобіжних заходів у виді домашнього арешту, застави, тримання під вартою, а також затримання уповноваженою службовою особою є перевищенням службових повноважень (ст. 365 КК) за ознакою вчинення дій, виконання яких дозволяється тільки в особливих випадках (пп. \”б\” абз. 2 п. 5 ППВСУ \”Про судову практику у справах про перевищення влади або службових повноважень\” від 26 грудня 2003 р. № 15), тобто тільки у кримінальному провадженні про злочини.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code