Науково-практичний коментар до ст. 435 Кримінального процесуального кодексу України

Науково-практичний коментар до ст. 435 Кримінального процесуального кодексу України

Стаття 435. Письмове касаційне провадження
 
1. Суд касаційної інстанції має право ухвалити судове рішення за результатами письмового провадження, якщо всі учасники судового провадження заявили клопотання про здійснення провадження за їх відсутності.
2. Якщо проводилося письмове касаційне провадження, копія судового рішення суду касаційної інстанції надсилається учасникам судового провадження протягом трьох днів з дня після його підписання.
 
Коментар:
1. Суд касаційної інстанції відповідно до частини першої коментованої статті має право ухвалити судове рішення за результатами письмового провадження (внаслідок вивчення матеріалів кримінального провадження, касаційної скарги та доданих до неї документів, заперечень на касаційну скаргу), якщо всі учасники судового провадження заявили клопотання про здійснення провадження за їх відсутності.
Відповідно до ч. З ст. 427 КПК лише на особу, яка подає касаційну скаргу, покладено обов\’язок у разі її небажання брати участь в касаційному провадженні зазначити про це у касаційній скарзі, в іншому випадку, навіть якщо особа нічого не зазначила стосовно своєї участі в судовому засіданні, суд касаційної інстанції не може розцінювати таке \”мовчання\” скаржника як його небажання брати участь у касаційному розгляді. У той же час особа, яка подає заперечення на касаційну скаргу, відповідно до ч. З ст. 431 КПК повинна зазначити, бажає вона брати участь у касаційному розгляді чи ні. Якщо ж така особа нічого не зазначила у своєму запереченні, суд вправі розцінити таке \”мовчання\” особи як її небажання брати участь у судовому засіданні суду касаційної інстанції.
Іншими словами, суд вправі ухвалити судове рішення за результатами письмового провадження, якщо:
– особа, яка подала касаційну скаргу, безпосередньо в ній або в доданому до касаційної скарги клопотанні вказала про своє небажання бути присутньою під час касаційного розгляду;
– особа, яка подала заперечення на касаційну скаргу, безпосередньо в такому запереченні або в доданому до нього клопотанні вказала про те, що вона не бажає брати участь у касаційному провадженні, або нічого не зазначила про це у своєму запереченні;
– участь таких учасників судового провадження відповідно до вимог процесуального закону не є обов\’язковою;
 
– відсутні підстави для прийняття судом касаційної інстанції рішення щодо обов\’язкової участі учасника судового провадження;
– сторони судового провадження були вчасно повідомлені про місце, дату та час касаційного розгляду, але до його початку повідомили про своє небажання бути присутніми під час його розгляду або не з\’явилися в судове засідання та не повідомили про причини своєї неявки.
За наявності всіх означених обставин в їх сукупності суд касаційної інстанції має право розглядати касаційну скаргу в письмовому провадженні.
2. Після ухвалення судового рішення, постановленого в результаті письмового касаційного провадження, та підписання його усім складом суду суд касаційної інстанції зобов\’язаний надіслати копії цього рішення учасникам судового провадження протягом трьох днів з дня після його підписання. Початок триденного строку слід обчислювати з дня ухвалення судового рішення.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code