Науково-практичний коментар до ст. 491 Кримінального процесуального кодексу України

Науково-практичний коментар до ст. 491 Кримінального процесуального кодексу України

Стаття 491. Участь законного представника, педагога, психолога або лікаря в допиті неповнолітнього підозрюваного чи обвинуваченого
 
1. Якщо неповнолітній не досяг шістнадцятирічного віку або якщо неповнолітнього визнано розумово відсталим, на його допиті за рішенням слідчого, прокурора, слідчого судді, суду або за клопотанням захисника забезпечується участь законного представника, педагога чи психолога, а у разі необхідності – лікаря.
2. До початку допиту законному представнику, педагогу, психологу або лікарю роз\’яснюється їхнє право ставити запитання неповнолітньому підозрюваному чи обвинуваченому. Слідчий, прокурор вправі відвести поставлене запитання, але відведене запитання повинно бути занесено до протоколу.
 
Коментар: 
1. Для встановлення психологічного контакту з неповнолітнім підозрюваним, який не досяг шістнадцятирічного віку або був визнаний розумово відсталим, отримання
від нього найповніших показань з приводу підозри у вчиненні кримінального правопорушення, захисту його прав і законних інтересів слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд, за змістом ч. 1 ст. 491 КПК, забезпечує за клопотанням захисника цього підозрюваного, обвинуваченого або з власної ініціативи участь у допиті законного представника, педагога, психолога, а при необхідності – ще й лікаря.
Забезпечуючи участь у допиті зазначених спеціалістів (педагога, психолога, лікаря), слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд мають звернути увагу на наявність у них відповідної освіти, досвіду і відсутності обставин, які виключають їх участь у провадженні (ст. 79 КПК). Як педагога необхідно залучати особу, яка навчає і виховує неповнолітніх такого самого віку, як і неповнолітній підозрюваний чи обвинувачений, проте не обов\’язково того педагога, що виховує і навчає цього неповнолітнього, який є підозрюваним чи обвинуваченим, адже його можна буде допитати як свідка про обставини, які мають значення для даного провадження, зокрема, про умови життя і виховання неповнолітнього, характеристику особи неповнолітнього.
2. До початку допиту зазначеним особам роз\’яснюються їхній обов\’язок бути присутніми при допиті, а також право заперечувати проти запитань та ставити запитання. Слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд мають право відвести поставлене запитання, але відведене запитання повинно бути занесене до протоколу.
Згідно зі ст. 226 КПК незалежно від присутності на допиті додатково залучених осіб допит неповнолітнього не може продовжуватися без перерви понад одну годину, а загалом – понад дві години на день.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code