Науково-практичний коментар до ст. 285 Сімейного кодексу України

Науково-практичний коментар до ст. 285 Сімейного кодексу України

Стаття 285. Обмеження права іноземця на таємницю усиновлення дитини, яка є громадянином України
 
1. Усиновлення дитини, яка є громадянином України, особою, яка є громадянином держави, з якою Україна не має договору про надання правової допомоги, не є таємним, якщо у державі, в якій усиновлювач постійно проживає і в яку має переїхати дитина, усиновлення не є таємним.
2. Усиновлення дитини, яка є громадянином України, особою, яка є громадянином держави, з якою Україна не має договору про надання правової допомоги, і якщо ця особа в Україні постійно не проживає, не є таємним.
Коментар:
Коментована стаття містить виключення із загального правила щодо дотримання таємниці усиновлення, визначеного у статтях 226 – 228 СК. Таємниця усиновлення в разі усиновлення дитини іноземцями не може бути абсолютно збережена в силу об\’єктивних обставин. Так, одним із основних прав дитини відповідно до ст. 7 Конвенції ООН про права дитини 1989 р. є право знати своє походження та, наскільки це можливо, знати своїх батьків. Пунктом 6 ст. 283 СК України визначено, що дитина, усиновлена іноземцями, до повноліття зберігає громадянство України, а також має право на збереження своєї національної ідентичності. Отже право іноземця на таємницю усиновлення дитини, яка є громадянином України, є обмеженим як загальними нормами СК, так і зокрема правилами коментованої статті.
Так дія правила щодо відсутності таємниці усиновлення залежить від наявності ряду умов, деякі з яких є обов\’язковими завжди всі, а деякі – обов\’язкові альтернативно.
Так до завжди обов\’язкових умов відносяться:
– усиновленим є дитина – громадянин України;
– усиновлювачем є іноземець – громадянин держави, з якою України не має договору про надання правової допомоги.
До альтернативних умов відсутності таємниці усиновлення коментована стаття відносить:
– відсутність таємниці усиновлення у державі, в якій усиновлювач постійно проживає і в яку має переїхати дитина (ч. 1 коментованої статті) або
– постійне проживання усиновлювача поза межами території України (ч. 2 коментованої статті).

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code