Науково-практичний коментар до ст. 78 Кодексу законів про працю України

Науково-практичний коментар до ст. 78 Кодексу законів про працю України

Стаття 78. Невключення днів тимчасової непрацездатності до щорічних відпусток
Дні тимчасової непрацездатності працівника, засвідченої у встановленому порядку, а також відпустки у зв\’язку з вагітністю та пологами, до щорічних відпусток не включаються.
Коментар:
1. Стаття, що коментується, містить правило, яке не допускає обмеження права працівників на щорічні основну і додаткову відпустки у зв\’язку з тим, що працівник у період щорічної відпустки був непрацездатним. Право жінок на відпустку не обмежується також у зв\’язку з використанням права на відпустку у зв\’язку з вагітністю та пологами. Більш того, періоди тимчасової непрацездатності і відпустки у зв\’язку з вагітністю та пологами, які збіглися з часом щорічної відпустки, зараховуються до стажу роботи, що дає право на одержання відпустки (п. 3 частини першої ст. 82 КЗпП; п. 3 частини першої ст. 9 Закону \”Про відпустки\”).
2. Проте стаття, що коментується, п. 1 частини другої ст. 80 КЗпП, п. 1 частини другої ст. 11 Закону \”Про відпустки\” (щорічна відпустка повинна бути перенесена на інший період чи продовжена у разі \”тимчасової втрати працездатності…\”) вирішують лише питання, пов\’язане з продовженням відпустки, якщо тимчасова непрацездатність настала в період відпустки і належне засвідчена. Питання про оплату часу непрацездатності, яка настала в період щорічної відпустки, вирішується абзацом третім ч. 2 ст. 35 Закону \”Про загальнообов\’язкове державне соціальне страхування у зв\’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, обумовленими народженням і похованням\”: допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується тільки у тому разі, якщо тимчасова непрацездатність настала внаслідок захворювання чи травми, не пов\’язаної з нещасним випадком на виробництві, під час перебування у щорічній відпустці. Якщо ж непрацездатність, що настала в період щорічної відпустки, пов\’язана з доглядом за хворою дитиною, доглядом за іншим членом сім\’ї та іншими обставинами, зазначеними в ч. 6 ст. 35 названого Закону, працівник права на допомогу не одержує, але право на продовження відпустки одержує, якщо непрацездатність належно засвідчена.
3. Дні тимчасової непрацездатності, а також відпустки у зв\’язку з вагітністю та пологами не включаються лише до щорічних відпусток. Отже, вони включаються до всіх інших видів відпусток, передбачених п. 2 – 5 частини першої і частиною другою ст. 4 Закону \”Про відпустки\”.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code